WIADOMOŚCI
Katolicka Szkoła Podstawowa w Czechowicach-Dziedzicach

Rekolekcje

We wtorek 7 grudnia 2021 w ramach Mikołajek uczniowie klas 3a i 3b pojechali na wycieczkę do Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz do Kopalni Soli „Wieliczka”.

W muzeum wzięli udział w warsztatach na temat górniczych tradycji oraz zwiedzili Zamek Żup. Dzieciom spodoba się wystawa solniczek, z zaciekawieniem oglądali różne modele i słuchali ciekawostek na ich temat.

Kolejnym punktem wycieczki były wędrówki „Śladami legend” korytarzami kopalni soli. Pokonaliśmy 320 schodów i znaleźliśmy się 120 metrów pod ziemią. Przewodnicy, którzy opiekowali się naszą grupą zainteresowali dzieci swoimi opowieściami na temat pracy w kopalni. Jednak największym zaskoczeniem i atrakcją było spotkanie ducha kopalni: Skarbnika, który opowiedział dzieciom legendę o świętej Kindze.

Wycieczka pozwoliła uczniom podziwiać jeden z bezcennych zabytków kultury materialnej świata, wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO, a było to możliwe dzięki środkom finansowym MEiN w wysokości 80% kosztów wycieczki w ramach programu „Poznaj Polskę”, za których pozyskanie dziękujemy organowi prowadzącemu szkołę Stowarzyszeniu „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” oraz Pani Dyrektor Szkoły.
___________________
Rok szkolny 2021/2022