WIADOMOŚCI
Katolicka Szkoła Podstawowa w Czechowicach-Dziedzicach

We wtorek 9 listopada odwiedził naszą szkołę gość specjalny – pan Krzysztof Wielicki. Renomowany wspinacz, taternik, alpinista i himalaista zasłynął wspięciem się w lutym 1980 r. wraz z Leszkiem Cichem na Mount Everest, co było pierwszym w historii zdobyciem ośmiotysięcznika zimą.

“Oprócz Mount Everestu jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse, a zatem trzech spośród czterech najwyższych szczytów świata, które jako jedyne przekraczają 8500 m wysokości. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Jest to jedyne w historii pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik dokonane samotnie. Na Broad Peak 'wbiegł' solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II[1] oraz Nanga Parbat. Zdobył również K2.

W trakcie spotkania z klasami 4-8 pan Krzysztof nie tylko opowiedział o wybranych przygodach i wyczynach, lecz także zaprezentował sprzęt alpinistyczny, przeprowadził krótki quiz z nagrodami, a na koniec znalazł również czas, by wypisać dziecoim dedykacje do książek.

Panie Krzysztofie, serdecznie dziękujemy za zaszczycenie nas swoją wizytą – mamy nadzieję, że to doświadczenie zmotywuje nas do zdobywania własnych, życiowych, szczytów.

Zródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Wielicki[1]
https://krzysztofwielicki.pl/
___________________
Rok szkolny 2021/2022