WIADOMOŚCI
Katolicka Szkoła Podstawowa w Czechowicach-Dziedzicach

„Céad míla fáilte” w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Sto tysięcy pozdrowień” - tak przywitaliśmy się w słoneczny poranek, świętując Celtic Pot czyli dzień kultury szkocko-irlandzkiej. Gospodarzami byli uczniowie klas 8a KSP oraz 3a GIM, którzy przywitali uczestników tradycyjną irlandzką pieśnią „Molly Malone” oraz irlandzkim jig’iem (rodzajem tańca).

Na początek sześć uczniowskich klanów (MacOmnibusy, MacWrappers, MacMighty, MacDirection, MacRelas) oraz klan nauczycielski (MacBelfers) przystąpiło do szkockiego turnieju Highland Games. Drużyny wzięły udział w 4 konkurencjach:

   1. Słoma Toss – rzut kostką słomy
   2. Tug of war – przeciąganie liny
   3. Kłoda Toss – rzut drewnianym palem
   4. Kill the Scotsman – rzut ziemniakiem w Szkota


Zwycięski okazał się klan McRelas z klasy 3a, który w ramach nagrody został zaproszony na obiad do szkolnej stołówki w celu konsumpcji tradycyjnego Haggis ;)

Zwieńczeniem trudów i wysiłków szkockich siłaczy był występ oraz warsztaty tańca irlandzkiego przeprowadzone przez tancerzy zespołu Galway z Będzina. Pragniemy serdecznie podziękować Paniom Ewelinie Malinowskiej oraz Sarze Gumułce za fantastyczne zajęcia z naszą młodzieżą, które wywołały ogromny zachwyt i entuzjazm.

Zainteresowani mogli również wykonać własnoręcznie torby z motywami celtyckimi. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, gdzie można podziwiać cudeńka naszych uczniów.

Dziękujemy wszystkim Uczniom za udział oraz Paniom Aleksandrze Brodzie i Izabeli Smole za organizację wydarzenia, jak i innym Osobom i Nauczycielom za zaangażowanie i pomoc.

„Slán agaibh”, czyli „Do zobaczenia” (mamy nadzieję wkrótce)!


Fragment pokazu tańca irlandzkiego w wykonaniu pań z zespołu Galway:


___________________
Rok szkolny 2018/2019