WIADOMOŚCI
Katolicka Szkoła Podstawowa w Czechowicach-Dziedzicach

W piątek 9 listopada miał miejsce w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Po zebraniu się wszystkich klas został odśpiewany w obecności sztandaru szkolnego Mazurek Dąbrowskiego. Odśpiewanie hymnu, podobnie jak w pozostałych szkołach w kraju, rozpoczęło się o godz. 11:11 w myśl inicjatywy świętowania 100-lecia niepodległości. Wszystkiemu towarzyszyło wspomnienie wydarzeń prowadzących do tego historycznego wydarzenia oraz odśpiewanie utworów okolicznościowych, a także modlitwa w intencji Ojczyzny oraz za zmarłych poległych w obronie naszego kraju.

Po części oficjalnej ogłoszone zostały wyniki wewnątrzszkolnych konkursów zorganizowanych z okazji setnej rocznicy naszego święta narodowego. Prezentują się one następująco:


(1) „HiSTOrie rodzinne na 100-lecie odzyskania niepodległości” (p. Zofia Barzyk)

Konkurs adresowany był do uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej i klas trzecich oddziałów gimnazjalnych. Uczestnicy konkursu, mieli za zadanie odszukać informacje o tym, jak nazywali się ich przodkowie, którzy żyli przed stu laty i jakie były ich losy w latach 1918 -1922. Rezultatem tych poszukiwań było 16 różnorodnych prac, które dokumentowały dzieje rodzinne. Równorzędne nagrody w konkursie otrzymali: Karol Kołeczko, Kamila Ungehojer (kl. 7a), Mikołaj Owsiany (kl. 8a), Michał Krzempek i Dominik Wątroba (kl. 3a GIM). Wyróżnione zostały także prace Patryka Tomaszewskiego, Pawła Wieczorka (kl. 7a), Karoliny Gindy (kl. 8a), Dominiki Gibas i Daniela Pysza (kl. 3a GIM).


(2) Konkurs na kolaż poetycki „Kiedy myślę Ojczyzna” (Zespół Polonistów)

Poprzez cztery równorzędne nagrody wyróżnione zostały wiersze Patryka Tomaszewskiego, Igi Szelest 7a (kl. 7a), Karolina Gindy oraz Kingi Karas (kl. 8a)


(3) Konkurs ortograficzny „Dyktando patriotyczne” (Zespół Polonistów)

Mistrzami ortografii w swoich klasach zostali:
Klasa 4a - Hanna Kubatek
Klasa 7a - Wiktor Stokłosa
Klasa 8a - Zofia Telok
Klasa 8b - Mateusz Kopeć
Klasa 3a GIM - Zofia Nowak
Klasa 3b GIM - Agnieszka Pasierbek


(4) Konkurs literacki dla klasy czwartej „Historia Polski” (p. Halina Krupnik)

Zadaniem uczniów było napisać opowiadanie twórcze zawierające słownictwo związane z historią Polski

I miejsce ex aequo - Dominika Puda i Nikola Twardawa
II miejsce - Mikołaj Głąbek


(5) Konkurs fotograficzny „Polska - piękna jest moja ojczyzna” (p. Iwona Żmuda)

Autorami najlepszych zdjęć okazali się:

I miejsce - Bruno Spyra (kl. 1a)
II miejsce - Wojciech Brunowski (kl. 1b)

Dodatkowo wyróżnienie otrzymali: Mateusz Twardawa (kl. 1a), Maria Bandel (kl. 1b) oraz Gabriela Bandel (kl. 2a).


Gratulujemy laureatom oraz dziękujemy wszystkim uczniom za udział, a organizatorom konkursów za ich przeprowadzenie.


W niedzielę 11 listopada naszą szkołę podczas miejskich obchodów oraz w czasie Mszy Św. reprezentowali: poczet sztandarowy, dyrekcja, nauczyciele, delegacja składająca kwiaty pod pomnikiem, lektorzy , harcerze oraz wszyscy chętni uczniowie.
___________________
Rok szkolny 2018/2019