WIADOMOŚCI
Katolicka Szkoła Podstawowa w Czechowicach-Dziedzicach

Wielcy Polacy w drodze do Niepodległej (drugie zdjęcie)

W środę 24 października w Domu Żołnierza w Bielsku-Białej uczniowie klas 3a i 3b gimnazjum wysłuchali wykładu „Wielcy Polacy w drodze do Niepodległej”. Organizatorem wykładu było Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, a prelegentem p. Krzysztof Chodorowski, nauczyciel historii, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Łodygowicach. Podczas prelekcji poznaliśmy sylwetki wybitnych Polaków, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romualda Traugutta, św. Alberta Chmielowskiego, św. Rafała Kalinowskiego i Franciszka Stefczyka. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie na interesujący wykład poszerzający wiedzę o ludziach, którzy doprowadzili naszą ojczyznę do niepodległości.

p. Zofia Barzyk


Udział w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Czechowicach-Dziedzicach (pierwsze zdjęcie)

We wtorek 30 października grupa uczniów klas trzecich gimnazjum, którzy pod opieką p. Zofii Barzyk przygotowywali projekt edukacyjny o losach legionistów Piłsudskiego pochodzących z Czechowic i Dziedzic, została zaproszona do Szkoły Podstawowej nr 3 na Lipowcu. Trzecioklasiści zaprezentowali się jako legioniści walczący w szeregach Józefa Piłsudskiego, zaprezentowali też przygotowane przez siebie trzy filmy opisujące wyjście grupy 40 legionistów, którzy 23 sierpnia 1914 roku wyruszyli z Dziedzic, by walczyć o wolną Polskę. Całość została zorganizowana w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dominik Wątroba, klasa 3a GIM
___________________
Rok szkolny 2018/2019